Technika diamentowa
O technice diamentowej
Technika diamentowa polega na wykorzystaniu narzędzi metaliczno-diamentowych w procesach cięcia w betonie, wiercenia w betonie oraz obróbki innych materiałów. Do produkcji segmentów, znajdujących się w narzędziach (piłach, wiertłach, frezach, tarczach szlifierskich i innych), stosuje się diament syntetyczny.
Właściwości diamentu
Diament jest najtwardszym z minerałów (wg 10-stopniowej skali Mohsa). Charakteryzuje się odpornością na zarysowania. Zarysować może go jedynie drugi diament. Pełna skala twardości Mohsa:
- talk (łatwe zarysowanie nawet paznokciem)
- gips (zarysowanie paznokciem)
- kalcyt (łatwe zarysowanie miedzianym drutem)
- fluoryt (łatwe zarysowanie ostrzem noża)
- apatyt (trudny do zarysowania ostrzem noża)
- ortoklaz (możliwy do zarysowania stalą narzędziową)
- kwarc (rysuje szkło)
- topaz (łatwo rysuje szkło)
- korund (minerał tnący szkło, można go zarysować diamentem)
- diament (rysuje korund, ale można go zarysować tylko innym diamentem)
Historia wykorzystania diamentu jako materiału narzędziowego
W produkcji narzędzi, diament zaczęto wykorzystywać po II Wojnie Światowej. Wcześniej, w XVIII i XIX wieku, minerał używano przy drążeniu skał. Końcem XIX wieku, skonstruowano pierwszą piłę diamentową. W latach 50’ ubiegłego stulecia, opanowano produkcję diamentu syntetycznego. Znacznie rozwinęła się też metalurgia.
Efektywność pracy narzędzi diamentowych
W technice diamentowej kluczowy jest właściwy wybór narzędzia diamentowego. Istotne są różne czynniki, ale przede wszystkim:
- właściwości obrabianego materiału (twardość i właściwości ścierne)
- warunki obróbki (głównie prędkość obrotowa narzędzia, wydajność chłodzenia oraz wydajność prac)
Wybór diamentu do segmentów polega na selekcji cząstek pod kątem jakości, wielkości i koncentracji. W przypadku materiałów trudnoobrabialnych (granit, kwarc), stosuje się kryształy diamentu odporne na cykliczne uderzenia udarowe. Diamenty o niższych parametrach wytrzymałościowych służą do obróbki piaskowca, świeżego betonu oraz kruchych, porowatych materiałów. Własności diamentu muszą pozwalać na powstawanie mikrowykruszeń, umożliwiających samoostrzenie się narzędzia.
Im trudniejszy w obróbce materiał, tym mniejsza prędkość obróbki. Zastosowanie mniejszych wymiarów cząstek związane jest z mniejszą głębokością penetracji, ich większym wykorzystaniem oraz mniejszą, jednostkową podatnością na uszkodzenia. Materiały łatwo obrabialne pozwalają przyspieszyć proces obróbki, tym samym wzmacniając zagłębianie się kryształów diamentu w materiał. Należy wówczas zastosować większe cząstki, które pozwalają na intensywniejszą penetrację oraz sprzyjają szybkiemu odprowadzaniu produktów ubocznych.
Na pracę narzędzi metaliczno-diamentowych wpływa także koncentracja diamentu w segmentach. Dobierając koncentrację do jednostki powierzchni roboczej segmentu, należy zapewnić optymalne obciążenie cząstek diamentu, inaczej dojdzie do ich przeciążenia i szybkiego zużycia (za mała koncentracja) albo tępienia się narzędzia i braku samoostrzenia (za duża koncentracja).
Segmenty tworzą: diament i metaliczna osnowa. Wmieszane proszki diamentu i osnowy poddawane są prasowaniu na zimno i spiekaniu, prasowaniu na gorąco lub prasowaniu na zimno i na gorąco. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich właściwości osnowy, ponieważ powinna ona:
- możliwie najdłużej utrzymywać cząstki diamentu
- zużywać się z podobną prędkością jak cząstki diamentu
- pozwalać na wypadanie zużytych cząstek,
- umożliwiać odsłanianie się nowych cząstek (dla samoostrzenia się narzędzia)
Zastosowanie
Narzędzia diamentowe wykorzystywane są w budownictwie podczas prac związanych z obróbką betonu, żelbetu i innych materiałów, w szczególności do:
- cięcia betonu
- wiercenia w betonie i żelbecie
- szlifowania betonu
- polerowania betonu i materiałów budowlanych
Korzyści WYKORZYSTANIA techniki diamentowej
- Maksymalna precyzja przecinania i obróbki materiałów
- Wysoka wydajność pracy
- Niski poziom hałasu
- Brak zapylenia podczas prac na mokro (bezpyłowe cięcie)
- Brak/ograniczenie udarów i drgań
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą GEOGROUP.